Włoscy lekarze piętnują fake newsy o zdrowiu


Kampanią „Bzdura wpędzi nas do grobu” włoska Izba Lekarska podejmuje walkę z ciemnotą i przesądami na temat zdrowia, od których roi się w internecie.

W ramach kampanii społecznej pojawiły się billboardy oraz reklamy prasowe. Lekarze z FNOMCeO (Federazione Nazionale degli Ordini dei Medici Chirurghi e degli Odontoiatri) postawili na szokujący przekaz. Hasłom „Nie ufaj bzdurom z sieci. Zawsze pytaj lekarza” towarzyszą napisy na nagrobkach ofiar „doktora Internet”.

Obok pluszowego misia, widnieje epitafium: „Nie zaszczepili mnie ze strachu przed autyzmem”. I ostrzeżenie: Uważaj na „byki” w sieci. Zawsze pytaj lekarza.

Są też inne kreacje.

Leczyłem raka sodą oczyszczoną.

Kupiłem „cudowne” lekarstwo w sieci.

Myślałem, że jest prawdziwym dentystą, ale nim nie był. Miałem nierozpoznany guzy jamy ustnej

Przeczytałem, że dieta z 6 jaj dziennie spowoduje utratę wagi.

Pomysłodawcy akcji wyjaśniają, że ich celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na fałszywe informacje odnośnie zdrowia, diet i kuracji w sieci. Oraz zwalczanie tego szkodliwego zjawiska.

Prezes związku krajowych izb lekarskich, Filippo Anelli wyjaśnił, że tak szokującą formę wybrano po to, aby obywatele przestali lekceważyć zagrożenia i nie sięgali do niewiarygodnych źródeł po informacje o zdrowiu.

Do kampanii tej przyłączyło się jak dotąd 30 lokalnych izb lekarskich. Oficjalny start kampanii ma mieć miejsce 10 maja w Rzymie.

Źródło: FNOMCEO.it

 

Previous Cambridge Analytica się zamyka
Next Pracujmy krócej!