UX: Quo vadis?


Dziś w internecie rządzą żądze: fajerwerków i pieniędzy. O aktualnych trendach w projektowaniu serwisów dość ponuro pisze Marek Kasperski, specjalista UX (User eXperience), współautor książki „Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce”.

Kiedy jakieś 10 lat temu pracowałem profesjonalnie (tj. miałem stanowisko, odpowiednie obowiązki, które jasno określały, co robię będąc na tym stanowisku i przypisaną pensję, którą brałem właśnie za te obowiązki), miałem jakieś poczucie, że to co robię zajmując się projektowaniem produktów internetowych ma sens i jest ważne. Ważne tak po prostu, humanistycznie. Zachodziła widoczna jakościowa zmiana w podchodzeniu do rozwoju produktów, użytkownicy w końcu mogli używać narzędzi, które wcześniej były dużo mniej ogarnialne, tworzyły się (tworzyliśmy!) pewne standardy, a rynek agencji interaktywnych w końcu zrozumiał, że sprzedaż wizji na wyświetlanej rzutnikiem prezentacji w Powerpoint odchodzi do lamusa.

UX
UX na rozdrożu

Dzisiaj jak patrzę na rozwój UX, głównie rzecz jasna po efektach prac osób związanych z tym rynkiem, to widzę dwa dominujące trendy. Oto co widzę.

 

UX Sexybility

Każda strona (sorry, SAJT) ma być teraz SEXY. Czym więcej bardziej huczy, mruczy, buczy i fruwa, tym ponoć SEXY jest bardziej.

Ten rodzaj UX w oczywisty sposób związany jest najczęściej z rynkiem agencji interaktywnych, gdzie zamieniono Powerpointa na interaktywne prototypy i gdzie UX-owcy to mieszanka grafika z frontendowcem.

Nikt nie pyta o efektywność tych działań, a w benchmarkach trudno znaleźć duże klasyczne serwisy, na których (o dziwo!) projektanci nie stosują efekciarstwa. Nie stosują, bo rozumieją różnicę między efekciarstwem i efektywnością. No, ale kto by się tym przejmował, efekt Wow i sexybility muszą być, a przecież TE Duże sexy nie są.

Ta zmiana to efekt złego odczytania manifestu UX, który de facto napisany nigdy nie został, ale którego przesłanie jasne jest od początku: zadaniem projektanta jest doprowadzenie systemu do takiego stanu, by kontakt użytkownika z systemem wywołał u użytkownika pozytywne reakcje. NIE neutralne, co było wartością na początku rozwoju usability, a wcześniej po prostu w psychologii i ergonomii rozwoju systemów komputerowych, a pozytywne właśnie. Najlepiej z pogranicza oglądania filmików o kotkach (to zawsze dobry wskaźnik).

 

Usability Haj$bility

To drugi trend, który obserwuję w sieci. Jak sexybility zwykle jest pochodną prac w ramach agencji interaktywnych i podmiotów związanych głównie z rynkiem reklamy, tak hajsbility obserwuję głównie w obszarze prac prowadzonych przy rozwoju produktów zarabiających na co dzień ze swego e-istnienia, głównie w obrębie portali i wortali.

W tym wymiarze głównym zadaniem projektantów jest tworzenie rozwiązań mających na celu maksymalizację zysku (a przynajmniej przychodu) z wprowadzanych nowych rozwiązań w obrębie produktu cyfrowego. Głównym wskaźnikiem rozwoju produktu stał się parametr hajsu, jaki generowany jest przed zmianą vs hajsu, który generowany jest po wprowadzenia zmiany. Poziom osiąganego hajsu mówi nam zatem o poziomie rozwoju produktu, no i oczywiście o dobrze wykonanej pracy projektanta, przepraszam, specjalisty ds. hajsbility.

Jak swoją pracę w ramach hajsbility można wykonywać dobrze? Kilka przykładów przy fakcie, że strona główna portali to wciąż najważniejszy produkt z perspektywy ilości hajsu na pixel kwadratowy:

  • jeśli w obrębie konstelacji portalu (a więc i wortali i innych bytów utrzymywanych przez właściciela-wydawcę) pojawiają się błędy 404, poinformuj o tym i szybko przeładuj automatycznie stronę z przekierowaniem na główną portalu. Najlepiej zrób to samo w przypadku innych błędów;
  • jeśli użytkownik czyta artykuł – ogląda galerię – podzieloną na osobne podstrony generujące dodatkowe odsłony – w myśl hajsbility w ramach ostatniego kliknięcia przekieruj go na stronę główną portalu;
  • jeśli dany produkt utrzymywany w ramach właściciela-wydawcy jest w danym momencie niedostępny dla użytkownika (np. trwają prace w obrębie utrzymania serwerów pocztowych), oczywiście przekieruj cały ruch z subdomeny produktu na… tak, tak, stronę główną portalu;
  • jeśli użytkownik klika na link danego artykułu, zainteresowany przeczytaniem jego treści, najlepiej zapodaj mu dodatkową stronę-pośrednią, która jest zmodyfikowaną wersją strony głównej portalu, w głównej domenie i z wmontowaną dużą zapowiedzią tego samego artykułu i linkiem do niego;
  • itd. itp.

Użytkownik jakoś sobie poradzi. Reklamodawca jakoś pogodzi się z przepalanym budżetem. Ale najważniejsze, że w Gemiusie będzie to ładnie wyglądało.

Sie wie, sie robi. A na koniec dnia zawsze można wystawić sobie laurkę.

 

Tekst pochodzi z bloga Marka Kasperskiego UI Design. Przedruk za zgodą Autora.

Previous Park kulturowy w Nowej Hucie
Next Ruszamy w Instagramy