Transport bez lichwy


W Krakowie i Tarnowie z tramwajów i autobusów znikną reklamy parabankowych firm pożyczkowych. Oba miasta podjęły takie decyzje po interwencji Partii Razem.

 

tramwaj

Po ulicach obu miast jeździły pojazdy z reklamami firm wpisanych na listę ostrzegawczą Komisji Nadzoru Finansowego, na którą trafiają podmioty oferujące usługi finansowe i bankowe, przeciw którym toczą się postępowania w prokuraturze.

W wakacje aktywiści Razem zwrócili uwagę na problem, że za sprawą reklamy na pojazdach komunikacji zbiorowej w przestrzeni publicznej miast pojawiają się komunikaty marketingowe firm prowadzących działalność lichwiarską.

Pierwsze reakcje przewoźników nie zapowiadały zmian. Krakowski MPK uznał, że takie reklamy nie naruszają prawa, więc brak jest podstaw do jej odmawiania.

Skutek odniosło nagłośnienie sprawy w mediach oraz petycje do prezydentów Krakowa i Tarnowa. Z początkiem września oba miasta zapowiedziały, że ich Miejskie Przedsiębiorstwa Komunikacyjne zaprzestaną sprzedaży powierzchni reklamowej  firmom pożyczającym pieniądze na lichwiarskich zasadach.

MPK w Krakowie poinformował, że do swojego regulaminu wprowadzi zapis, mówiący, że „Zakazana jest reklama produktów, oferowanych przez podmioty znajdujące się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, zawierające informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa”.

Kraków i Tarnów nie będą więc przyjmować zamówień nowych reklam chwilówek. Te, które już wykupiono, będą obecne na pojazdach do zakończenia obowiązujących umów.

Previous Antygencja antysmogowo
Next 2018: Outdoor do lamusa!