Pussy Riot zakłóciły finał Mundialu


Podczas finałowego meczu Mundialu na murawie moskiewskiego stadionu Łużniki pojawiły się aktywistki z grupy Pussy Riot. Przebrane za policjantki – protestowały przeciw politycznym represjom w Rosji.

 

To było na prawdę spektakularne. Czasem zdarza się, by na murawę wbiegł kibic. Najczęściej jedynie po to, by zwrócić uwagę na siebie. Zwykle po chwili służby sprowadzają go z boiska. A sprawa odchodzi w niepamięć.

Tymczasem podczas najważniejszego meczu największej piłkarskiej imprezy ostatnich czterech lat na najbardziej strzeżone boisko świata – wbiegła czwórka aktywistów.

W 52 minucie finałowego starcia Francji z Chorwacją czworo przebierańców dało polityczne show. Na oczach tysięcy widzów na stadionie i milionów telewidzów z całego świata wymierzyli prztyczek w nos Władimira Putina.

Fałszywi policjanci zmyliwszy ochronę, wbiegli głęboko w boisko. Jednego z nich powalił na murawę chorwacki obrońca Dejan Lovren, inni dotarli znacznie dalej. Niektórzy zdążyli jeszcze wejść w przyjacielski kontakt z piłkarzami, zanim dopadli ich „stewardzi” o posturach kulturystów.

O co chodziło?

Do akcji przyznały się Pussy Riot, punkowo-feministyczny kolektyw z Rosji, który od dawna ma na pieńku z Putinem.

Swój „występ” na Mundialu Pussy Riot powiązały z poetą Dmitrijem Prigowem i stworzoną przez niego postacią „niebiańskiego policjanta”.

W wydanym przez grupę oświadczeniu czytamy:

„Niebiański policjant, według Prigowa, mówi o dwukierunkowej relacji z samym Bogiem. Ziemski policjant przygotowuje się do rozpędzenia wieców. Niebiański policjant delikatnie dotyka kwiatka na polu i cieszy się zwycięstwami rosyjskich drużyn piłkarskich, podczas gdy ziemski policjant czuje się obojętny na strajk głodowy Olega Sencowa. Niebiański policjant wznosi się jako przykład narodowości, ziemski policjant krzywdzi wszystkich.

Niebiański policjant chroni sen dziecka, ziemski policjant prześladuje więźniów politycznych, więzi ludzi za „reposty” i „polubienia”.

Niebiański policjant jest organizatorem pięknego karnawału tego Mundialu, ziemski policjant boi się świętowania. Niebiański policjant uważnie obserwuje przestrzeganie zasad gry, ziemski policjant wchodzi do gry, nie dbając o zasady.

Puchar Świata FIFA przypomniał nam o możliwościach niebiańskiego policjanta w wielkiej Rosji w przyszłości, ale ziemski policjant, wchodząc w bezsensowną grę, rozbija nasz świat.

Kiedy ziemski policjant wchodzi do gry, żądamy:

1. Uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
2. Zaprzestania więzienia za „lajki”.
3. Zatrzymania nielegalnych aresztowań po demonstracjach.
4. Dopuszczenia politycznej konkurencji w kraju.
5. Zaprzestania fabrykowania oskarżeń kryminalnych i trzymania ludzi w więzieniach bez powodu.
6. Zmiany ziemskiego policjanta w niebiańskiego policjanta.

Po godzinie 21.00 grupa Pussy Riot opublikowała nagranie, w którym wyjaśnia sens akcji i przedstawia jej przebieg.

W nocy FIFA doprowadziła do zablokowania filmu na Youtube „na mocy praw autorskich”. Pussy Riot opublikowały nową jego wersję. Może ten utrzyma się dłużej?

 

Jednocześnie w Internecie pojawiło się nagranie z przesłuchania członków grupy przez rosyjskie służby. Padają tam zarzuty o „obsrywanie Rosji” oraz żal, że „nie żyjemy w 1937 r.”.

W akcji uczestniczyli: Petr Wierziłow, szef portalu Mediazona, oraz trzy kobiety z Pussy Riot: Olga Kuraczowa, Olga Pachtusowa i Nika Nikulszyna. Po zatrzymaniu wszyscy zostali przewiezieni na posterunek policji.

Co im grozi? Skończyło się inaczej niż „prorokował” ten mem:

W poniedziałek wieczorem cała czwórka skazana została na 15 dni aresztu oraz 3 lata zakazu stadionowego. Czyżby Rosja Putina doświadczyła dotknięcia „ziemskiego policjanta”?

 

Previous Stabilo zaznacza niezwykłe kobiety
Next Starmach za Chajzera