Pracujmy krócej!


7 maja z kampanią na rzecz skrócenia dnia pracy do 7 godzin ruszyła Partia Razem. Antygencja popiera tę inicjatywę!

Idea zakłada, że dzień pracy zostanie skrócony o godzinę bez zmniejszania wynagrodzeń. Aby projekt ustawy trafił do Sejmu – potrzeba zebrania 100 tys. podpisów.

A czemu 7 godzin? Bo – wyjaśniają pomysłodawcy wniosku – świat poszedł do przodu, a my dalej pracujemy tyle, co sto lat temu. Pracujemy znacznie wydajniej i efektywniej – dlatego stać nas na skrócenie czasu pracy!

Razem uzasadnia swój projekt kwestiami pracowniczymi i gospodarczymi. – Jesteśmy jednym z najbardziej przepracowanych społeczeństw w Europie – czytamy. – Spędzamy życie w pracy, zmagamy się ze stresem i nie mamy dla siebie czasu. Mniej godzin w pracy to w tym ujęciu więcej czasu dla rodziny i bliskich. To więcej czasu na odpoczynek i rozwijanie zainteresowań. To lepsze zdrowie i mniej nerwów. To korzyści dla nas – pracownic i pracowników – i dla całej gospodarki.

Dla nas w Antygencji ustawowe skrócenie czasu pracy ma też szerszy wymiar. Wpisać go bowiem można w proces odwracania niewzruszonego co najmniej od dekad paradygmatu wzrostu, nawet tego „zrównoważonego”, ku odpowiedzialnemu ograniczaniu, racjonalnej redukcji nowotworu hiperkonsumpcji, który toczy świat.

Mniej pracy – to nie tylko więcej odpoczynku czy jawnego lenistwa. Ale także mniej bezsensownych produktów, ogłupiających gadżetów, krzykliwych reklam, marnowanego jedzenia, zbędnych opakowań czy szkodliwych odpadów.

Więcej o kampanii dowiecie się tutaj: pracujmykrocej.pl

Tu znajdziecie projekt ustawy: pracujmykrocej.pl/35godzin-ustawa.pdf

A stąd pobierzecie formularz do zbierania podpisów: pracujmykrocej.pl/35godzin-karta.pdf

Previous Włoscy lekarze piętnują fake newsy o zdrowiu
Next Kotek pod spódniczką