Kubkowa rewolucja Costy


Największa sieciówka kawowa w Wielkiej Brytanii zapowiada „kubkową rewolucję”. W jej ramach Costa Coffee planuje poddać recyklingowi 500 milionów jednorazowych kubków rocznie.

Organizacje broniące środowiska przyklaskują pomysłowi Costy, która w Wielkiej Brytanii prowadzi 2 380 kawiarń. – Do końca 2020 roku będziemy kubko-neutralni – zapowiedział BBC Dominic Paul, dyrektor zarządzający Costy. – Będziemy recyklingować tyle kubków ile będziemy wprowadzać do systemu.

W tej chwili w Wielkiej Brytanii co roku wyrzucanych jest 2,5 miliarda kubków. 99,75% z nich nie poddaje się recyklingowi. Kubki składają się z papieru i plastiku, aby były odporne na ciepło. Z tego powodu powstało błędne przekonanie, że nie da się ich wykorzystać ponownie, bo trudno rozdzielić obie warstwy.

Opłacalne zbieranie

Costa prostuje ten pogląd. Zdaniem sieci problem tkwi w zbieraniu kubków i ich prawidłowym składowaniu. W kawiarniach kubki można oddać, rzecz w tym, że większość kawy kupowanej na wynos spożywa się gdzie indziej, w tym w biurach i na ulicy.

W ramach „kubkowej rewolucji” Costa zapłaci 70 funtów odbierającym odpady za każdą tonę kubków. Chodzi o to, by firmy recyklingowe mogły wprowadzić odpowiednią infrastrukturę – od instalacji punktów zbiórki w biurach i innych miejscach, po sortowanie i transport do zakładów recyklingu.

W program zaangażowało się pięć firm zajmujących się zbieraniem odpadów: Veolia, Biffa, Suez, Grundon i First Mile.

Komentując zapowiedzi Costy, Gavin Ellis, współzałożyciel broniącej środowiska organizacji Hubbub, powiedział, że w ostatnich miesiącach nastąpił znaczny wzrost liczby zakładów recyklingu w Wielkiej Brytanii. – Największym wyzwaniem jest teraz upewnienie się, że zużyte kubki są zbierane i oddawane do zakładów recyklingu – podkreślił Ellis.

A minister ds. środowiska, Therese Coffey, pogratulowała Costa podjęcia „znaczącego kroku, aby pomóc miłośnikom kawy zrobić to, co należy, a zwiększyć recykling”.

Previous Bank zwija nielegalną reklamę
Next Zniknęła wielka reklama w Poznaniu