Eksmisji nie było


Razem pod reklamą / TVP Kraków

Sprawa zasiedlonego przez bezdomnych nielegalnego billboardu w Krakowie odbiła się echem w całej Polsce.  Z dobrym skutkiem – wbrew zapowiedziom właściciela działki do eksmisji mieszkańców reklamy nie doszło. Za to miasto oficjalnie zdeklarowało pomoc bezdomnym i zgodną z prawem walkę z samowolą budowlaną.

Poniedziałek był intensywny. Gazeta Wyborcza w Krakowie sprawie billboardu poświęciła duży materiał. Była w nim również sugestia, że władze miasta mogły się dogadać z właścicielem działki co do usunięcia z reklamy bezdomnych.

Zareagowaliśmy szybko. O 8.30 pojawiliśmy się z listem otwartym u prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

W jego imieniu podjęli nas rzecznicy magistratu, z którymi odbyliśmy konstruktywną rozmowę. Pismo przyjęli i zapewnili nas, że nie zamierzają ustać w trzyletniej już walce o likwidację reklamy z ul. Konopnickiej.

list w umk
Marek Tobolewski wręcza list otwarty Monice Chylaszek oraz Zbigniewowi Krzysztyniakowi z biura prasowego UMK

To wydarzenie rozpętało mediową burzę. Dziennikarze dzwonili do nas z pytaniem, kiedy właściciel przeprowadzi eksmisję. Tego, oczywiście, nie wiemy. Ale media i tak zachowały czujność, a jednocześnie nagłośniły sprawę. Temat trafił do ogólnopolskich dzienników telewizyjnych i radiowych, podjęły go największe portale oraz lokalna, i nie tylko, prasa.

Bardzo poważnej pomocy udzielili akcji działacze Partii Razem, którzy przez cały dzień trzymali przy billboardzie wartę, by alarmować media i opinię publiczną w razie próby wysiedlenia bezdomnych.

Razem pod reklamą / TVP Kraków

Do naszego facebookowego wydarzenia Bezdomni zostają aż do rozbiórki nielegalnej reklamy! dołączyło łącznie ponad 1900 osób. Pięknie Wam za to dziękujemy! Bez Waszego wsparcia temat by się nie przebił. Fani logiki „na prywatnym gruncie wszystko można” szydziliby z inicjatywy, a zwolennicy zamiatania sprawy pod dywan dalej mówiliby, że trzeba było pokornie milczeć wobec bezprawia, żeby bezdomnym właściciel uprzejmie pozwolił jeszcze trochę pomieszkać.

Najważniejsza jednak i najbardziej budująca informacja przyszła z Urzędu Miasta. W piśmie „Pomoc dla bezdomnych z billboardu” dyrektor Zbigniew Krzysztyniak zapewnił, że miasto w razie potrzeby zaoferuje bezdomnym pomoc. A jednocześnie zaznaczył, że

wbrew sugestiom właściciela służby miejskie nie są i nie będą zaangażowane w działania związane z usuwaniem osób przebywających pod billboardem. 

Dokument potwierdza również wolę miasta, by reklama została zlikwidowana zgodnie z obowiązującym prawem.

Pismo z Urzędu Miasta

Trzymamy kciuki, by tak się stało. I zapowiadamy, że będziemy dalej monitorować sprawę. Jeśli chcecie nas w tym wesprzeć,  dołączcie do naszego wydarzenia na FB: Bezdomni zostają aż do rozbiórki nielegalnej reklamy!

Niżej załączamy linki do wybranych materiałów z mediów:

Gazeta Wyborcza: Eksmisja bezdomnych z billboardu. Miasto stawia ultimatum
Dziennik Polski: Bezdomni wyrzucani z reklamy
Gazeta Krakowska: Internauci proszą prezydenta Krakowa, by nie eksmitował bezdomnych z billboardu [WIDEO]
Onet: Awantura wokół bezdomnych mieszkających w billboardzie
WP: Bezdomni z reklamy w Krakowie nie zostaną jeszcze wyeksmitowani
Radio Kraków: Bezdomni z reklamy przy ulicy Konopnickiej w Krakowie nie zostaną jeszcze wyeksmitowani
TVN24: Bezdomni mieszkają w billboardzie, właściciel chce ich wyrzucić. Internauci proszą o pomoc prezydenta
TVP Kraków: Nielegalni mieszkańcy w nielegalnym billboardzie

 

 

Previous List otwarty do Prezydenta Majchrowskiego
Next Obywatelsko ograniczmy plagę ulotek