Czarnym węglem PO-PiSane…


Kochamy reklamy! …ale tylko bardzo nieliczne. Uwielbiamy czarne (jak nasz kwadrat) płachty zakrywające okna już dawno zaciemnionym. W szczytnym celu.

Greenpeace zasłynął brawurową akcją zasłonięcia okien w siedzibach dwóch wiodących partii – Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej. Zaciemnieniem tym ekolodzy chcieli uzyskać oświecenie. Ale czy wiodące partię pójdą po rozum do głowy, ruszą szare komórki i zaczną dbać o ekologię?

Akcja miała na celu ambitny plan wycofania węgla z użytku w Polsce do 2030 roku. W porządku, może plan mało realny ze względu na obecną infrastrukturę, ale czy nie w tym kierunku należy dążyć?

Czarne banery na siedzibie PO / fot. Greenpeace

Czy może plan jest jeszcze mniej realny ze względu na nieliczne, ale głośno protestujące grupy społeczne ludzi, którzy pracują przy wydobyciu czarnego złota?

– Dalej budujemy elektrownie na węgiel, dalej budujemy kopalnie. My nie mamy żadnego planu transformacji terenów górniczych – dla RMF24 mówił organizator akcji, Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Zielone czarnym walczy przeciwko czarnemu – jakież to piękne połączenie kolorów. Czy się uda? Czy nie jest to jedna z głośnych akcji niemających realnego zaplecza w lobbingu politycznym? Oby tym razem ekolodzy nie przeliczyli się. Mamy panele słoneczne, możemy budować elektrownie wiatrowe i wodne. Czy komuś oprócz górników potrzebny jest węgiel?

Czy zwróci to uwagę wiodących partii? Czy uświadomią sobie, że jeżeli nie zadbamy o klimat, nie będą mieli już miejsca, by toczyć swoje ideologiczne wojenki?

Sprawa ma jeszcze jeden aspekt – jakkolwiek szczytny nie jest cel Greenpeace tak możliwość wdarcia się na dach siedzib dwóch wiodących partii (w tym rządzącej) budzi najszczersze wątpliwości co do stanu bezpieczeństwa państwa. Zamiast banerów mogło znaleźć się tam coś dużo bardziej łatwopalnego niż węgiel…

…i kamieni kupa!

Do tej pory nie doczekaliśmy się komentarza żadnej z dwóch zaciemnionych partii.

 

Bez żartów:

Po akcji  w obronie klimatu na siedzibach PiS i PO w Warszawie zatrzymanych 46 osób z Greenpeace.

Podpisz apel: www.obroncyklimatu.pl

Previous W Dzień Kobiet żegnamy seksizm
Next Odsłonić Tatry