Cisi mieszkańcy głośnej reklamy


Nasza publikacja o bezdomnych zamieszkujących reklamę w centrum Krakowa odbiła się głośnym echem w mediach. Pojawiła się nadzieja, że nielegalny i wielki jak kamienica nośnik zostanie wreszcie usunięty. Bezdomnym na szczęście nic raczej nie grozi.

bezdomni baner ice forum dębniki-21
Fot: Jakub Włodek

O sprawie poinformowaliśmy 31 maja. W materiale Zamieszkaj… w reklamie! pisaliśmy:

Nasz wywiadowca podczas niedzielnego rekonesansu odkrył, że w gigantycznym nośniku mieszkają ludzie!

Zaapelowaliśmy do dziennikarzy o zajęcie się sprawą. Mieliśmy wprawdzie obawy, że rezultat może być taki, że bezdomnych przegnają, a reklama zostanie. Choć uważając, że powinno być dokładnie odwrotnie napisaliśmy wyraźnie:

bezdomnym proponujemy przyznać nagrody za przyczynienie się do obywatelskiej interwencji. Niech miasto wymusi na Braughmanie [firma będąca właścicielem nośnika] sfinansowanie kilku mieszkań komunalnych za wieloletnie użytkowanie tego terenu i odda je na potrzeby bezdomnych.

We wtorek posypały się publikacje w Internecie. Onet przeprowadził swoje dochodzenie. – Nośnik został postawiony nielegalnie – powiedział dziennikarzowi portalu Filip Szatanik z Urzędu Miasta. Jednak nic z nim dotąd nie udało się zrobić.

„Konkretne działania będzie można podjąć po zakończeniu postępowania nadzoru budowlanego. Najpierw musi się wyczerpać całe postępowanie administracyjne w tej sprawie. A to trwa i trwa, bo właściciel cały czas się odwołuje. – Niestety, takie są przepisy – dodaje Szatanik. Obecnie PINB [Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego] nakazał rozbiórkę nośnika, ale właściciel wniósł zażalenie na decyzję i sprawa ciągnie się dalej” – czytamy w materiale.

 

11355608_861360733939939_93890354_n
Fot: Grzegorz Krzywak

Na miejscu był również reporter Radia Plus. Zauważył, że „Wewnątrz na fundamentach konstrukcji znajdują się legowiska dla kilkudziesięciu osób oraz prowizoryczny kącik sanitarny”, zrobił zdjęcia oraz przygotował relację radiową.

Fotoreportaż przygotował również portal krowoderska.pl.

Świetne zdjęcia, w tym te, którymi ilustrujemy wpis, zrobił Jakub Włodek. Pooglądajcie więcej na jego blogu.

Krótki filmik zrobiła krakowska Wyborcza. Obejrzycie go tutaj: link.

Kilka osób zwracało nam uwagę, że apelując od mediów możemy spowodować, że bezdomni stracą dach nad głową, a reklama i tak zostanie. Podjęliśmy jednak decyzję w przekonaniu, że bezdomnym należy się raczej nagroda niż kara. Bo niby za co mieliby być usunięci? I skąd? Za to, że zamieszkali cichutko i nie wadząc nikomu w reklamie, która jest nielegalnie ustawiona i szpeci krajobraz Krakowa? To byłby skandal – represje dla biednych i kreatywnych, a pobłażanie dla bogatych i cynicznych.

Na razie wygląda na to, że sprawa zmierza w dobrym kierunku. Będziemy ją monitorować.

Previous Ustawa krajobrazowa jest jak grabie
Next #NOTJUSTScarf tworzymy razem krok po kroku