Chirurgiczne jątrzenie rany


W Gdańsku pojawił się nietypowy billboard. „Glizdy dla ojczyzny” zdaniem autora mają pobudzić dyskusję nt. relacji polsko-ukraińskich.

Billboard zawisł przy ulicy Dmowskiego koło stacji Gdańsk Wrzeszcz. Przedstawia grzebiące się w ziemi dżdżownice, oplatające orzełka. Jedna z nich krzyczy komiksowym dymkiem: „Wołyń pomścimy!”.

Plakat sygnuje sfingowana atrybucja: „Stowarzyszenie GLIZDY DLA OJCZYZNY”. Taka organizacja, rzecz jasna, nie istnieje.

Autorem tej zdumiewającej kreacji jest  dr Maciej Śmietański, ordynator chirurgii ogólnej szpitala w Pucku. To nie tylko lekarz, ale również artysta. I właśnie w podwójnej roli wystąpił z tą akcją.

Śmietański zaangażowany jest w budowanie polsko-ukraińskiej współpracy medycznej, od lat szkoli lekarzy z Kijowa i Lwowa, prowadził misje humanitarne na terenie Ukrainy. Za swoją działalność otrzymał doktoraty honoris causa od akademii medycznych z Kijowa i Iwano-Frankowska.

Ostatnio współpraca zaczyna się sypać.  Ukraińcy odwołali Polsko-Ukraińskie Dni Chirurgiczne, które miały się odbyć 15 czerwca br. w Lublinie. Śmietański uważa, że to z uwagi na działania Polski. – Przez to, co robią obecnie polskie władze, te relacje się psują. Ukraińcy zaczynają patrzeć na nas już nie jak na przyjaciół – wyjaśnił w wypowiedzi dla Kosycarz Foto Press. Po wejściu w życie nowej ustawy o IPN-ie, Ukraińcy napisali, że choć żałują, muszą jakiś gest wykonać.

Swój gest wykonał również dr Maciej Śmietański.  – Pisanie listów do rządu nie przynosi skutku. Pomyślałem więc sobie, że zrobię akcję artystyczną – powiedział KFP.

Akcja ma zmusić ludzi do myślenia. I uświadamiania, że bezrozumne hasła psują nasze relacje z innymi narodami. Czy tak będzie w istocie? Tego nie wiemy.

Wiemy tylko, że billboard we Wrzeszczu powisi do końca kwietnia. I wiemy, że choć akcja nie jest prostym komunikatem – intrygująco rozbija reklamowy standard na billboardach.

Wołyń pomścimy. Stowarzyszenie GLIZDY DLA OJCZYZNY / Fot: Anna Sabała
Previous Reklama we krwi skąpana
Next Dziewuchy dziewuchom - szwindel patentowany