Cambridge Analytica się zamyka


Bankrutuje Cambridge Analytica, firma, która znalazła się w centrum skandalu z wykorzystaniem danych milionów użytkowników Facebooka.

Cambridge Analytica jest oskarżana o pozyskanie danych 87 milionów użytkowników Facebooka i wykorzystanie ich m.in. do wpływania na wygrane przez Donalda Trumpa wybory w USA oraz brytyjskie referendum, w którym zwyciężyli zwolennicy Brexitu.

Kontrowersje i skandale wokół firmy spowodowały utratę klientów oraz gwałtowny wzrost wydatków na obsługę prawną. Co więcej, Facebook i Twitter zabroniły CA korzystać z reklam na swoich platformach.

Na początku maja 2018 o zakończeniu działalności przez spółkę doniósł Wall Street Journal. Oficjalnie o zakończeniu działalności CA poinformowała w oświadczeniu.

Zgodnie z nim

Cambridge Analytica przerywa w trybie natychmiastowym wszystkie prowadzone przez siebie projekty i składa wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego w Wielkiej Brytanii.

CA twierdzi, że padła ofiarą „licznych bezpodstawnych oskarżeń”. Jednocześnie zapewnia, że zamierza w pełni wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec pracowników, jeśli chodzi o okresy wypowiedzenia i odprawy.

Zdaniem WSJ kierownictwo CA jest angażowane w inne podmioty, w tym niedawno zarejestrowaną firmę Emerdata, istnieje więc możliwość, że dotychczasowa działalność będzie teraz prowadzona pod inną nazwą.

 

Previous Chińczycy monitorują mózgi
Next Włoscy lekarze piętnują fake newsy o zdrowiu