Barbarzyńca już jest


190 stron, 9 artykułów naukowych, 9 recenzji, 2 wywiady – wszystko to znajdziecie w nowym numerze pisma antropologicznego „Barbarzyńca”. Do ściągnięcia za darmo – a w gratisie jedna z naszych grafik w roli ilustracji.

barbarzynca20

Temat przewodni numeru – lokalność – rozpatrywany jest na wielu poziomach. Jako idea wyrażana w różnych sposobach rozumienia tradycji, powiązanej z kolekcjonerstwem albo wytwarzaniem produktów regionalnych, jako polityka kulturalna wynikająca z działalności instytucji. Jako krzewienie wiedzy o lokalnej historii, projektowanie krajobrazu, formowanie się „nowoplemion” albo jako miejski aktywizm. W tle zawsze gdzieś są narzędzia badawcze inspirowane etnografią, bo przecież „Barbarzyńca” to pismo antropologiczne.

Tematów stricte reklamowych w numerze o lokalności (na szczęście!) nie ma. Ale jest kilka materiałów mających swą wagę dla marketingu: terytorialnego, kulturalnego czy politycznego. Naszą uwagę zwróciły teksty Urszuli Klimut („Spór o oscypka – tradycja jako praktykowanie lokalności”), Filipa Skowrona („Odbiorca staje się nadawcą. O badaniach etnologicznych w przestrzeni muzealnej”) oraz rozmowa Katarzyny Kubat z Tomaszem Leśniakiem, inicjatorem Krakowa Przeciw Igrzyskom („Bo igrzyska to nie metoda – o socjologii, autentyzmie w polityce, Pac-Manie i cygarach”).  Ten ostatni szczególnie z uwagi na naszą grafikę, która go ilustruje!

barbarzynca 20a
Antygencja w Barbarzyńcy

Z czystym sumieniem polecić też możemy tekst Aleksandry Gierko „Badania społeczne jako istotny element procesu projektowania w architekturze krajobrazu”. Oraz recenzję Katarzyny Kubat książki Benjamina Barbera „Gdyby burmistrzowie rządzili światem” – choć byliśmy wobec tej pozycji znacznie mniej krytyczni niż autorka.

Wszystkie te – i sporo innych – tekstów przeczytacie w 20 numerze „Barbarzyńcy”. I to zupełnie za darmo! Zachęcamy do ściągania!

PobierzBarb

 

Previous Wisimy w Toruniu
Next Antygencja na ekranach LED