Apel do Apple: zajmijcie się uzależnieniem dzieci od iPhonów


Media społecznościowe i smartfony niosą poważne zagrożenia dla dzieci i nastolatków, twierdzą dwaj znaczący akcjonariusze Apple. W liście otwartym apelują do zarządu korporacji o podjęcie walki z uzależnieniem młodych użytkowników od smartfonów.

 

Apel wystosowały JANA Partners LLC i California State Teachers’ Retirement System, które łącznie posiadają akcje Apple o wartości ok. 2 mld USD. Obie instytucje wzywają potentata z Cupertino, by dostarczył „więcej narzędzi, które pomogą zmniejszyć uzależnienie dzieci od jego urządzeń”.

Powołując się na nowe badania naukowe, autorzy apelu wskazują, jak negatywne skutki dla najmłodszych niesie nadużywanie smartfonów. Zwracają uwagę, że przybywa dowodów, że „przynajmniej niektórzy z najczęstszych młodych użytkowników mogą borykać się z niezamierzonymi negatywnymi konsekwencjami”.

Wśród szkodliwych skutków (nad)używania nowych technologii autorzy apelu wymieniają:

Problemy z koncentracją

Ponad 67% nauczycieli zauważa, że przybywa  uczniów, którzy są negatywnie rozpraszani przez technologie cyfrowe podczas nauki. 75% sądzi, że zmniejszyła się zdolność uczniów do koncentrowania się na zadaniach edukacyjnych (badanie Growing Up Digital Alberta Centrum ds. Mediów i Zdrowia Dziecka oraz Uniwersytetu Alberta).

Wzrost ryzyka samobójstwa

Badania profesora Jeana M. Twenge z Uniwersytetu San Diego pokazują, że używanie przez nastolatki urządzeń elektronicznych przez 3 godziny dziennie zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa o 35%, a przez ponad 5 godzin – aż o 71% wobec rówieśników spędzających ze smartfonem mniej niż godzinę w ciągu doby.

Zwiększona podatność na depresję

Nastolatki intensywnie używający social mediów mają o 27% wyższe ryzyko depresji niż ich rówieśnicy ponadprzeciętnie zaangażowani w sport, spotkania z przyjaciółmi czy naukę. Depresja u nastolatka znacznie zwiększa jej ponowne wystąpienie w dorosłym życiu. (Twenge,  iGen, 2017)

Deficyt snu i jego konsekwencje dla zdrowia

Nastolatki, spędzające 5 lub więcej godzin dziennie z urządzeniami elektronicznymi (w porównaniu z tymi, którzy używają smartfona do godzinny dziennie) mają o 51% wyższe ryzyko niewyspania (poniżej 7 godzin snu na dobę). A zaburzenia snu grożą długotrwałymi problemami, takimi jak przyrost masy ciała i wysokie ciśnienie krwi. (Twenge,  iGen, 2017)

Relacje z rówieśnikami

Po 5-dniowym obozie bez urządzeń elektronicznych jego uczestniczące w nim dzieci osiągnęły znacznie lepsze rezultaty w testach empatii niż grupa kontrolna. (Yalda T. Uhls i inni, „Five days at outdoor education camp without screens improves preteen skills with nonverbal emotion cues”.  Computers in Human Behavior Journal, Oct. 2014).

Relacje z bliskimi

58% ankietowanych rodziców z USA martwi się wpływem, jaki media społecznościowe wywierają na zdrowie i psychikę ich dzieci – tyle samo uważa, że ich potomstwo jest „przyrośnięte” do smartfonów i tabletów. (ankieta American Psychological Association Stress in America (2017).

 

 

Autorzy apelu zwracają uwagę, że mózgi dzieci wciąż się rozwijają, a nadużywanie urządzeń elektronicznych ma na nie wpływ. Przypominają również, że portale społecznościowe i aplikacje, do których  iPhone i iPad są główną bramą,  są tak uzależniające i czasochłonne, jak to tylko możliwe.

Ich apel sformułowany jest w duchu troski o przyszłe losy firmy. Przebija z niego poczucie, że nawet jeśli na krótką metę popularność sprzętów Apple wśród dzieci i młodzieży napędza zyski, narastające problemy młodych ludzi mogą zagrozić załamaniem reputacji firmy w przyszłości.

Stąd wezwaniu do poważnego namysłu. A na dobry początek apel do zarządu Apple, aby powołał komitet ekspertów, wsparł prowadzenie badań naukowych, rozpoczął dialog z rodzicami, a także wdrożył rozwiązania techniczne i informatyczne, które pozwolą dostosować urządzenia Apple do wieku użytkownika w oparciu o wyniki najlepszych dostępnych badań. Czyli np. dać rodzicom możliwość  konfiguracji sprzętu pociech w zakresie ograniczenia czasu pracy smartfona, użycia w określonych godzinach, zredukowania liczby dostępnych portali społecznościowych czy ustawienia nadzoru rodzicielskiego.

Apel podpisali Barry Rosenstein, Partner Zarządzający  JANA Partners LLC oraz Anne Sheehan, Dyrektor ds. Nadzoru Korporacyjnego California State Teachers ‚Retirement System.

Tekst został upubliczniony jako list otwarty. A jego pełną wersję można znaleźć tutaj:
Think Differently About Kids

Previous 2018: Outdoor do lamusa!
Next Idiokratyczna reklama