70 tys. USD dla każdego


Dan Price, prezes amerykańskiej spółki Gravity Payments zdecydował, że wszyscy w jego firmie, w tym również on sam, będą zarabiać równie… dużo – doniósł New York Times.

gravity-payments-team
Ekipa Gravity Payments

Gdy Price przeczytał, że według naukowców dopiero roczny dochód na poziomie 70 tys. USD daje Amerykanom poczucie szczęścia, postanowił, że w jego firmie tyle właśnie wynosić będzie minimalne wynagrodzenie. Środki na podwyżkę pochodzą z redukcji własnej pensji prezesa (z 1 mln do 70 tys. dolarów) oraz pochłoną 75-80% planowanego tegorocznego zysku. Dotąd średnia pensja w 120-osobowej załodze stanowiła 48 tys. – najniżej uposażeni poziom 70 tys. mają osiągnąć w ciągu 3 lat.

– Moje wynagrodzenie jako prezesa w porównaniu ze zwykłym pracownikiem było absurdalnie wysokie – powiedział Price. Prezes Gravity Payments dodał, że jego główne ekstrawagancje to jazda na snowboardzie oraz wysokie napiwki w barach. Jeździ 12-letnim audi, otrzymanym w barterze za obsługę lokalnego sprzedawcy samochodów.

Firma Gravity Payments działa w Seattle i obsługuje płatności kartami kredytowymi. Price założył ją w 2004 roku w wieku 19 lat.

***

News wyglądać może na primaaprilisowy żart. Albo oryginalny sposób na reklamę. Podają go jednak poważne media – w Stanach NYT, w Polsce „Puls Biznesu”. Ale wydaje się znamiennym sygnałem. Wobec nadprodukcji i jednoczesnego deficytu pracy, wobec absurdalnych nierówności i kompromitacji neoliberalnej globalizacji będziemy coraz częściej słyszeć o takich pomysłach.

Prof. Balcerowicz i red. Gadomski z GW załkają, że to „sprzeczne z prawami ekonomii”, ale tylko dlatego że są oni dinozaurami. Nie widzą tego, jak świat szybko się zmienia i jak bardzo dawne modele nie przystają do nowej rzeczywistości. Jasne, że nowych jeszcze nie ma – ale miło patrzeć, że kierunek jest zdecydowanie inny od recept, które wciąż zalecają neoliberalni doktrynerzy. Ich pomysły doprowadziły do odwrotnych niż zapowiadane skutki. A teraz jedynie przyczynić się mogą do pokazywania, jak działać nie należy.

Źródło: lewica.pl

 

Previous Wyłóżmy razem KAWĘ na ŁAWĘ
Next Cyrklem w oko