Tworzyli Google i FB – będą z nimi walczyć


The campaign, Truth About Tech, will put pressure on the tech industry to make its products less intrusive and less addictive. (PRNewsfoto/Common Sense)

Groźnymi dla młodzieży skutkami  (nad)używania portali społecznościowych i smartfonów niepokoi się grupa inżynierów z Doliny Krzemowej, którzy byli pierwszymi pracownikami Facebooka i Google’a. Dlatego zamierzają wspólnie przeciwstawić się technologicznym gigantom.

Stworzone przez nich Centrum na rzecz Ludzkiej Technologii (Center for Humane Technology) ma prowadzić lobbing przeciw firmom technologicznym. Wraz z organizacją Common Sense rozpoczyna kampanię edukacyjną w 55 tys. szkół na terenie USA.

Kampania „Prawda o technologii” (The Truth About Tech) pokazywać będzie uczniom, rodzicom i nauczycielom niepożądane i nieprzyjemne skutki obcowania z technologiami. Jednym z przykładów może być depresja spowodowana zbyt częstym korzystaniem z mediów społecznościowych.

O sprawie napisał „The New York Times”.

– Byliśmy wewnątrz. Wiemy, co mierzą te firmy. Wiemy, jak mówią i projektują swoje produkty

– powiedział „NYT” Tristan Harris, były etyk Google’a, który stoi na czele stowarzyszenia.

To nie pierwsza krytyka tego rodzaju. W styczniu dwaj duzi akcjonariusze Apple wystosowali do zarządu firmy list otwarty, w którym nawoływali do podjęcia walki z uzależnieniem młodych użytkowników od elektroniki. Pisaliśmy o tym w tekście Apel do Apple.

 

 

Previous Ujawnią szefów nieetycznych reklamodawców
Next W słabym państwie głupców golą