Nielegalny billboard rozebrany!


W weekend zniknął gigantyczny billboard z centrum Krakowa. Robotnicy wyposażeni w ciężki sprzęt przez dwa dni usuwali konstrukcję, która trzeci rok nielegalnie psuła pejzaż miasta.

2015-07-18 bezdomni z billboardu (1)

Billboard od początku był samowolą budowlaną, co potwierdzało miasto, nadzór budowlany i sądy. Właściciel jednak oprotestowywał kolejne decyzje i wyroki, cały czas prowadząc intratną sprzedaż powierzchni reklamowej na nielegalnym nośniku.

Pod koniec maja odkryliśmy, że w podstawie billboardu mieszkają bezdomni. Gdy właściciel terenu zagroził ich eksmisją – zorganizowaliśmy internetowe wydarzenie Bezdomni zostają aż do rozbiórki nielegalnego billboardu i napisaliśmy list otwarty do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Miasto zapowiedziało, że nie będzie wspierać wyrzucenia bezdomnych, a prezydent zaapelował do branży reklamowej, by nie reklamowała się „na konstrukcji, której bezprawny charakter nie budzi wątpliwości”.

Gdy z billboardu została sama konstrukcja, uznaliśmy sukces całej akcji i wydaliśmy oficjalne oświadczenie. Teraz po konstrukcji nie ma śladu – są jedynie dziury w ziemi po wielkich betonowych blokach.

Dziś o sprawie informują media:
Gazeta Wyborcza w Krakowie: Wreszcie koniec nielegalnego billboardu przy ul. Konopnickiej!
Onet.pl: Kraków: koniec epopei, nielegalny billboard zniknął na dobre
Krakow.pl: Najsłynniejszy nielegalny billboard zniknął spod Wawelu!
Radio Kraków: Nielegalny bilbord zniknął z ulicy Konopnickiej w Krakowie
LoveKrakow.pl: Sukces w walce z reklamą. Billboard z ul. Konopnickiej zniknął

My natomiast planujemy podsumowanie historii nielegalnego billboardu w formie… wystawy, którą po wakacjach urządzimy w Krakowie. Już teraz zapraszamy – szczegóły będziemy podawać na naszym fanpage’u na FB. Dlatego najlepiej… go polubcie!

A tu jeszcze kilka zdjęć z rozbiórki:

2015-07-18 bezdomni z billboardu (2)

2015-07-18 bezdomni z billboardu (3)

2015-07-18 bezdomni z billboardu (4)

 

 

Previous Mamy notjustscarf!
Next Rok 1984